Yıldız Butik

Navigation

Önceki bloglar

2019İLK BAHAR YAZ YILDIZ BUTİKTE BAŞLADI

 • Mar 17, 2019

 • Yazan: yildizbutik

 • Düzenleme tarihi:

 • Hit: 13

 • Yorum: 0

   En nihayet güneş kendini gösterdi. Sanki bizim sezon açmamızı bekler gibi. Renk, renk kıyafetler ve ayakkabılar, onlara uygun çantaları ve onları tamamlayan aksesuarları ile yeni sezon ürünleri
                  Renklerin çoskusu butiğimizi canlandırdı adeta. Yeni vitrinimizin konsepti de bunu doğrular gibi. Yeni sezon için gelen dost ve müşterilerimiz, güneşten mi, dükkanın renklerinden mi bilemiyorum ama herkes neşeli ve güler yüzlüydü. Belki de bizim enerjimiz onlara yansıyordu. Bizler yeni sezon ürünlerini sergilemenin heyecanı, dostlarımız ise neler gelmiş olabileceğinin merakı içindey di Yeni bir sinerji bu olsa gerek. Renklerin bu denli patlaması da cabasıydı sanki. İşte ilkbahar- yaz sezonu ürünleri yavaş yavaş dolabımızda  yerlerini  alıyorlar . Hatta bu ürünlerin yavaş yavaş kullanıldığını da  başlandığını bile görüyoruz. 
Güneş sen nelere kadirsin. Herkese iyi yazlar...
 
 
 
 
 
 
 
 

9 MART 2019 CUMARTESİ

Devamını oku

KADINLAR GÜNÜNE DAİR

 • Mar 09, 2019

 • Yazan: yildizbutik

 • Düzenleme tarihi:

 • Hit: 17

 • Yorum: 0

Kadınlar Gününe Dair

 
 
 
 
 
                     Bütün dünyada 8 Mart'ta  kadınlar günü kutlanır . O gün kadınlara sayılan övgüler, yüceltmeler, var olan problemleri çözmüyor bence. Günümüzde hala kadına şiddet bitmiyor, onların ezilmelerine göz yumuluyor sa senenin her gününü kadınlar günü yapsanız ne yazar. Güçleri ancak onlara yeten insan görünümündeki hayvanları eğitmeden, iş yerlerindeki eşitlik sağlanmadan hatta ve hatta meclis de yeterince seslerini duyurmadan bu meseleyi çözmek neredeyse imkansız...
Bu mücadele 1857'de NewYork'da işçileri çoğu kadın olan dokuma fabrikasında çıkan grev ile başlar. Grevi durdurmak isteyen polisin cayır cayır yanan 129 işçiye seyirci kalmasına tepkidir. O günkü dünya medyasının kısıtlı şartlarıyla yankı uyandırır. Bu olay emekçi kesimlerde unutulmaz. İlk önce 1910'da Almanya "Dünya Emekçi Günü" olarak kabul eder. Araya 1. ve 2. Dünya Savaşları girer. O dönemdeki oligarşik yönetimler bu günün yaygınlaşmasını engellerler. Ancak yine de bu facia unutulmaz. Nihayet 1960 yılında Amerika'da yaklaşık 100 sene sonra kutlanmaya başlar. Malum, Amerika kutlarsa bütün dünyada da kabullülüğünü görür. Ve 1977'de Birleşmiş Milletler İnternational Womens Day olarak kabul eder.
Türkiye'de ise Atatürk sayesinde ilk 1921'de kutlanmaya başlanır. Tabi ki Atatürk'ün kadınlar için yaptıkları saymakla bitmez. Ancak savaşlar ve sıkı yönetimlerle hep bu işe ara verilmiş ve nihayet 1984 yılından bu yana yaygınlaşarak kutlanır olmuş. Bazı şeyleri kabul ettirmek için asırlar gerekiyor ve sonuç olarak da aldığımız yol ancak bu kadar.
Ben kadınların ne doğurganlıklarından, ne vefalarından, ne cefalarından bahsetmek istemiyorum. Söylemek istediğim tek şey dünya erkeklerin değil de kadınların hegemonyasında olmuş olsaydı çok daha iyi, adil ve estetik olurdu. Ve en önemlisi güç gösterisi uğruna yapılan bu savaşların hiçbirisi olmazdı.
Kadınlar gününüz kutlu olsun...
 
Devamını oku

YILMADAN YORULMADAN

 • Mar 03, 2019

 • Yazan: yildizbutik

 • Düzenleme tarihi:

 • Hit: 18

 • Yorum: 0

Butikte son indirim devam ederken perde arkası süren yeni sezon çalışmaları son hız devam ediyor. Tasarlanan modeller, kombinlenen   kıyafetler ayakkabıların tarzları ve renkleri,çantalar  ve aksesuarların tamamlanması  ile süre  gelen çalışmalar . Tabi her biri ayrı ayrı semtlerde olduğu için tüm bu hazırlıklar yaklaşık bir ayı buluyor. Ve sonunda yeni vitrin tasarımı ile başlayan yeni sezon  İşte butiğimiz her altı ayda bir böylesi  yenilenir. Yapılan işin sorumluluğunu taşıya biliyorsak ve işimizi seviyorsak verdiğimiz mücadele ve yaşanan yorgunlukları göz ardı edebiliriz. Benim bu işte ki 38  yılım. Yani 66 sezonun hazırlanması Ve yaşanan 8 kriz dönemi. Yine de her sezonda ayrı bir heyecan  yasamakta bıkmıyoruz  Hayatınızdaki görsellik ön sıralardaysa bu işi seçebilirsiniz. Tıpkı bir yemeğin tadı kadar sunumu, bir evin konumu kadar dekore etme şekli, bir insanın eğitimi kadar dış görünüşü tüm bunlar bir bütünü ifade eder. Ve kusursuzluk bütünde saklıdır. Severek ve isteyerek yaptığınız her iş uzun ömürlü olur. Yılmadan, yorulmadan yapılan çalışmaların meyvaları bol olur.

 

 

 

 

 

Devamını oku

MODAYA YÖN VERENLER

 • Feb 17, 2019

 • Yazan: yildizbutik

 • Düzenleme tarihi:

 • Hit: 23

 • Yorum: 0

Coco Chanel

 
 
Geçenlerde bir moda dergisinde okuduğum bir yazı beni düşündürdü. Yazı şöyleydi, ''kötü giyindiğiniz de kıyafetiniz konuşulur, özenli ve şık giyindiğiniz de siz konuşulursunuz ''
                                    Coco Chanel. 
            Bence çok doğru bir tespit. Güzel ve kaliteli görünmek statünüzü artıracağı gibi,  kendinizden emin görünmek karizmayı güçlendirir. Çok şıktı, çok yakıştırmış gibi övgüler sizi bekler. Oysa kötü giyindiğiniz de kıyafetinizin kötülüğü ve kalitesizliği konuşulur. Coco Chanel bunca yıllık deneyimle bunu görmüş elbette ki . Bu ünlü Fransız tasarımcı Time dergisinin hazırladığı son yüzyılın en önemli kişileri listesinde yer alan tek moda tasarımcısıdır. 1930'larda Ulu Önder Atatürk'ün talimatı ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin formalarını Chanel tasarlamıştır. Atatürk'ün ne kadar iyi  giyindiği  ve ne kadar şık ve zarif olduğu her kes tarafından aşikar böylesi bir markayı Türk Silahlı Kuvvetlerine layık görmesi çok normal. Böylesi bir  bilgi ve tecrübe birikim insanı söz sahibi yapar.
 
 
Devamını oku

Bu yazıyı Yazdığımdan Tam 7 Yıl Geçmiş

 • Feb 15, 2019

 • Yazan: yildizbutik

 • Düzenleme tarihi:

 • Hit: 22

 • Yorum: 0

Bu Yazıyı Yazmamdan Tam 7 Yıl Geçmiş

 

 

 

Geçmiş Zaman Olur Ki 2012'deki Sevgililer Günü

 
 

Nihayet sevgililer günü geldi çattı. Aslında bugünü tatil ilan etselerdi iyi olurdu. Akşam dışarı çıkacak olan bayanlar rahat rahat hazırlanırlardı. Bu özel günde sevgilisi ile beraber gideceği mekanda güzel görünmeyi istemek çok doğal. Ee malum biz kadınların hazırlıkları uzun sürer. İlk önce ne giyeceğine karar verecek sonra saç, baş, makyaj, manikür derken geçen zaman.Çalışan kadınlar için bunları programlamak zor olsa gerek. Anladık sevgilileri olanlar bu telaşın içindeler de ya olmayanlara ne oluyor ? Onlar da bu coşkuyla single programlar yapıyor. Medyada bilhassa facebookta herkes birbirinin sevgililer gününü kutluyor. Aynı Kurban Bayramında,Cumhuriyet Bayramında olduğu gibi, zannedersiniz ki herkesin bayramı. Oysa Valentine gençleri evlendirmek uğruna hayatından olmamışmıydı? Karşı cinsleri bir araya getirmek değil miydi amacı? Ama herhalde insanların sevmek ve sevilmek dürtülerinden olacak ki bugünü sevgi günü haline getirdiler. Ulusal bir bayram haline gelen sevgililer gününün ben de sevgi günü olmasından yanayım.Çünkü ailemizi, arkadaşlarımızı sevmek kısacası sevmeyi bilmek insanı insan yapan olgulardır. Bizim Türk Telekom bile böyle algılamış olacak ki, reklamlarında "sevgilini ararsan annen darılır, anneni ararsan baban darılır, deden darılır" sloganı ile 14 Şubat'ta ki konuşmaları bedava yapmış. Devlet ve Millet olarak bağımsızlığımızı ilan ettiğimiz Cumhuriyet Bayram'ında bile böyle bir şey düşünülmemiş. 
Görüldüğü gibi sevgililer günü anlam ve önem itibarıyla tatili hak ediyor sanırım .Şimdi ben de herkesin bu sevgi gününü kutluyorum. Sevgi ile kalın...
Yolu sevgiden geçen herkesin
 
 
 
 
Devamını oku

Ne Kararsızlıkmış Yahu

 • Feb 09, 2019

 • Yazan: yildizbutik

 • Düzenleme tarihi:

 • Hit: 23

 • Yorum: 0

 Gecen  akşam üstü 16:00 sularıydı.İçeri son derece kararsız olduğunu bildiğimiz bir  müşteri girdi. Bu kişi 22 senedir bize gelmeyi ihmal etmeyen ama hiç bir şey almayan biri. Takdir edersiniz ki; böylesi zor bir insanla uğraşmak hiç kolay değil.
İzmir'de bir düğün kokteyline katılacağını, şık bir kıyafet istediğini söyledi. Bu arada sabahtan beri de 6 tane alışveriş merkezinden hiç bir şey bulamadığını ve tek umudunun bizde olduğunu düşünmüş  İlk önce bu sefer ne istediğini biliyor, belki işimiz daha kolay olabilir diye düşündüm. Ama ne mümkün ! Bir insan böylesi kararsız olursa onun için hayat çok zor. Ona kokteyl elbiselerini ve daha şık kıyafetleri gösterdik.  Yaklaşık 15 modeli elbiseyle soyunma odasına girdi . Bu arada da spor mu yoksa uzun tuvalet tarzı mı bakayım diye de düşünmüyor değildi.
Anlayacağınız kafası karma karışık bir de sabahtan beri de baktığı ve denediği yüzlerce elbise. Kıyafetleri deniyor her birine yok kolu,yok boyu,yok yakası bir türlü teslim olamıyor. Saat 7:30 oldu o hala ne alacağına karar veremiyordu. Oysa 38-40 beden arasında bir vücuda sahip ve giydiklerinin % 80 iyi durmuştu. Ama o hala git gel akıllıydı. En sonunda bu akşam düşüneceğini ve daha sonra geleceğini söyledi.Kabus gibiydi. Tamam, bu bizim işimiz tabi. Ama o hayatını inanılmaz zorlaştırıyordu. Bir düşünsenize, herhangi bir şeyi almak için o mu,bu mu diye kafa patlatacaksınız ve bir türlü teslim olamayacaksınız.Bu tarz tiplere çok üzülüyorum. Bu konu için yardım alanlar bile oluyormuş. Eğer gerçekten faydasını görüyorlarsa onları kutlamak lazım. Çünkü bu her seferinde çekilecek bir çile değil.Neyse üç gün sonra  bu sabah geldi son denediği siyah elbiseyi alacağını söyledi .Ama elbise bir gün evvel satılmıştı. Bir sürü serzeniş  bir işe yaramadı tabii  .Biz ona bu elbisenin tek kaldığını söylemiştik .Ama o karar verememişti .Zaten sezon sonu kalan ürünler ya tektir yada iki İşte  böylesi  bir kararsızlık .Sil baştan tekrar aynı uğraşmalara yol açacak 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Hayatta vereceğiniz  kararların size mutluluk getirmesi dileğiyle.

Devamını oku